width="1" height="1" alt="" />

Moravskoslezské novinky: Ostrava na veletrhu v Mnichově představí možnosti investic

3.10.2016

Moravskoslezská metropole se prestižního veletrhu nemovitostí a investičních příležitostí zúčastní s vlastní expozicí již popatnácté.

Partnery Ostravy, která bude na veletrhu zastoupena náměstky primátora Michalem Mariánkem a Martinem Štěpánkem, budou ve společné expozici společnosti Asental, Multi Czech Republic, PRK Partners, CASUA a UBM Bohemia Development. Díky tradičním i několika novým spoluvystavujícím subjektům tak investoři budou mít možnost získat ucelený přehled o celém regionu a jeho investičních příležitostech. Součástí prezentace města na veletrhu bude také doprovodný program. Akce pro potenciální investory se na ostravském stánku uskuteční v úterý 4. října v 15 hodin.

Ostrava je dynamická a otevřená metropole Moravskoslezského kraje. Díky svému atraktivnímu profilu se stala sídlem řady mezinárodních společností, které tímto mají přístup nejenom na český, ale také na polský a slovenský trh – jen v okruhu 100 km od Ostravy žije celkem pět miliónů obyvatel. Hlavním bodem strategie rozvoje města je dlouhodobě úzká spolupráce s investory.

Tento proaktivní přístup pomohl Ostravě zlepšit již tak vysoké ratingové hodnocení od agentury Moody´s. Ta v červnu 2016 potvrdila rating A2, ovšem se zlepšeným výhledem ze stupně „stabilní“ na stupeň „pozitivní“. Míra nezaměstnanosti (okolo 10 %) v kombinaci s nízkými mzdovými náklady a se strategickou polohou dává Ostravě silný potenciál pro růst i v následujících letech. V této oblasti již sídlí velké množství mezinárodních korporací, což láká další výrobní společnosti a poskytovatele logistických služeb.

Ostrava je třetím nejvýznamnějším místem v České republice pro poskytovatele center sdílených služeb (CSS). Nejčastěji zastoupenými jsou finanční a účetní služby, IT služby a zákaznická podpora. Rychle vzrůstajícími CSS jsou také společnosti zaměřené na lidské zdroje, logistiku a právní služby. V Ostravě v současnosti existuje více než 20 center sdílených služeb, z nichž největšími jsou společnosti jako Tieto Czech, GE Money Bank, Siemens nebo Okin BPS.

Na veletrhu představí Ostrava investorům a obchodním partnerům svůj potenciál v širokém spektru. Zájem o region roste poté, co byla podepsána investiční smlouva s firmou Hyundai Mobis jako nově příchozího investora do průmyslové zóny Ostrava-Mošnov, která je jedním z hlavních prezentovaných projektů Ostravy na veletrhu. Mobis pro svůj projekt odkoupil plochu 18,9 hektaru a získá pobídku v odhadované výši 65 milionů Kč. Investor sám do Ostravy přinese investici v celkové hodnotě okolo 4 miliard Kč. Na MIPIMu bude Ostrava prezentovat také novinky v projektu Vědecko-technologického parku včetně Centra excelence IT4Innovations (IT4I). Superpočítač Salomon je dle žebříčku TOP 500 oficiálně 40. nejvýkonnějším superpočítačem na světě. Realizací objektů multifukčních budov III a IV vznikly nové pronajímatelné plochy o celkové výměře 5 298 m2.

Mimo to i v letošním roce město usilovně pracuje na záměru propojení historického centra města Ostravy s Černou loukou a navazujícím přírodním prostorem řeky Ostravice. K tomuto záměru chce využít i území obklopující vlastní Černou louku. V minulých letech bylo již upraveno nábřeží po celé své délce od centra k městskému parku, spolu s výstavbou nových cyklostezek i rozličných teras s lavičkami a slunícími plochami. Společně s těmito stavbami byla nově vystavěna moderní loděnice, která nabídla občanům Ostravy nové místo k rekreaci, posezení a oddechu a také sem přivábila zájemce o vodní sporty. Na tento prostor pak navazuje území pro další rozvoj obchodně-administrativní a obytné rezidence Nová Karolina. První dvě etapy Nové Karoliny byly dokončeny v roce 2012 a 2013. Další dvě etapy jsou v současné době připravovány a kromě původního záměru developerské společnosti Multi Development jsou prověřovány i jiné možnosti rozvoje celého území. Není vyloučena ani změna záměrů vystavět další byty. Hledá se takové řešení, které bude nejvýhodnější pro tento cenný městský prostor.

Ostrava pracuje i na dalších projektech, přinášejících nové pohledy na městský prostor. Zapojila se například do projektu REFILL a s architekty, geografy a představiteli místních iniciativ a komunit z oblasti kultury, sportu a volnočasových aktivit hledá příležitosti, jak dočasně využívat prázdných prostor a ploch v centru.

„Realizací tohoto projektu se otevírají nové možnosti, jak využít opuštěné, chátrající budovy či plochy ve městě, dát jim novou funkci a oživit je. A současně také podpořit začínající podnikatele či různé komunitní aktivity," uvedla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová. Jednou z výhod projektu REFILL je, že si lidé mohou za nízké náklady otestovat a ověřit, zda jsou jejich ziskové či neziskové aktivity žádané a životaschopné. Zároveň se tak obyvatelé Ostravy aktivně zapojí do rozvoje a tvorby nové podoby městského prostoru. Podobné akce mohou být také jedním z konkrétních opatření, jak koncepčně rozvíjet centrum města v rámci realizace nového strategického plánu.

zdroj

Webdesign: Cyber Fox, s.r.o.